Jak samodzielnie wykonać szafę wnękową?

szafa wnękowa w domu jednorodzinnym

Umeblowanie mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie. Gotowe meble są drogie-tym bardziej te robione na wymiar, więc zastanawiamy się jak obniżyć ten koszt. Warto wtedy pomyśleć o zrobieniu własnej szafy wnękowej.

Od czego zacząć budowę szafy wnękowej?

Szafy wnękowe to idealne rozwiązanie na zagospodarowanie wolnego miejsca. Ale również jest to po prostu świetny sposób zakrycia wnęki w ścianie czy przestrzeni pod schodami. Przy samodzielnej budowie szafy pierwszym krokiem do jej stworzenie będzie dokładne wymierzenie miejsca, gdzie będzie się ona znajdować. Od tego zależeć będą dalsze zakupy materiałów. Po sprawdzeniu wymiarów należy ocenić, czy mebel będzie wystarczająco głęboki, aby pomieścić artykuły, które chcemy przechowywać. Warto również za pomocą poziomicy sprawdzić, czy ściany oraz podłoga na pewno są proste, pozwoli to uniknąć problemów na późniejszym etapie prac. Zazwyczaj meble na wymiar robi się do samego sufitu, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz zapobiega osadzaniu się kurzu.

Zakup materiałów 

Przed udaniem się do sklepu na zakupy, warto naszkicować sobie projekt szafy. Pozwoli to nam zdecydować ile płyt należy użyć. Na etapie wizualizacji stwierdzamy również w jaki sposób będzie się otwierać. Kiedy wszystko będzie już zaplanowane, można zrobić listę zakupów i wstępny kosztorys. Jeżeli suma wydaje się przekraczać nasze fundusze, warto skorzystać z pożyczki długoterminowej online. Dzięki prostej procedurze, możemy mieć pieniądze jeszcze tego samego dnia, bez wychodzenia z domu. Mając w kieszeni potrzebną gotówkę, można udać się po zakup płyt, zazwyczaj do budowy szafy stosuje się płyty MFP. Korpus wzmacnia się kątownikami, dlatego je również należy umieścić na liście zakupów, a także o wspornikach, które przytwierdza się do ścian i półek. Oprócz drzwi i korpusów, potrzebne będą zawiasy a także półki. W zależności od przeznaczenia, przydatne mogą być również drążki na wieszaki. W przypadku gdy szafa będzie przesuwna, należy zaopatrzyć się w odpowiednie prowadnice. Można również pomyśleć o oświetleniu w szafie oraz odpowiedniej wentylacji.

Budowa krok po kroku

Budowę należy rozpocząć od zmontowania korpusu, który zostanie wzmocniony kątownikami. Musi zostać mocno przytwierdzony do ścian, aby zapewnić stabilność szafy. Dopiero wtedy można przejść do usytuowania półek i drążków, które najpierw trzeba przyciąć na odpowiedni wymiar. Jeżeli planujemy trzymać ciężkie przedmioty, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu półki przed zarwaniem. Złożenie szafy wymaga dużej staranności, dlatego nie ma się co spieszyć. Należy na bieżąco sprawdzać poziomicą, czy szafa stoi prosto i czy półki zostały równo osadzone. Jeżeli wszystko do siebie pasuje, zostaje nam zamontowanie drzwi. Gdy zdecydowaliśmy się na te otwierane tradycyjnie, to już czas na przytwierdzenie zawiasów. W przypadku drzwi przesuwnych wygląda to inaczej. Na podstawie instrukcji od producenta trzeba zainstalować prowadnice, po których będą przesuwały się skrzydła. Ostatnim krokiem jest osadzenie drzwi. Powodzenia!



Podobne tematy
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane