Jak zrobić Bootable Ubuntu Flash Drive

Jak zrobić Bootable Ubuntu Flash Drive

Czy chcesz zainstalować Ubuntu na komputerze, lub po prostu stworzyć bootowalny dysk USB, aby przetestować niektóre z fajnych nowych funkcji, istnieje wiele aplikacji, które mogą pomóc. Korzystanie z polecenia dd jest jednym ze sposobów, aby utworzyć bootowalny Ubuntu USB. Kilka z narzędzi są darmowe, a nie będzie używać dużo zasobów.

Aby utworzyć bootowalny pendrive, będziesz potrzebował pamięci USB z co najmniej 8 GB miejsca. Powinieneś również upewnić się, że wykonałeś kopię zapasową danych na dysku USB przed rozpoczęciem procesu, ponieważ zostaną one wymazane podczas ponownego formatowania dysku. Jeśli nie chcesz formatować dysku samodzielnie, możesz użyć GParted, aby zrobić to za Ciebie.

Korzystanie z narzędzia wiersza poleceń, takich jak dd jest najprostszym sposobem, aby utworzyć bootowalny Ubuntu USB. Alternatywnie, można użyć darmowego narzędzia, takiego jak UNetbootin. Jednak UNetbootin nie jest dostępny dla wszystkich systemów. Jednak narzędzie innej firmy, takie jak Rufus, może przekonwertować plik ISO na bootowalny dysk USB. Proces jest dość łatwy, ale będzie wymagał trochę dodatkowego miejsca na komputerze, ponieważ wymaga więcej miejsca niż sam plik instalacyjny.

Alternatywnie, można użyć wolnego narzędzia open-source, takich jak Rufus, aby utworzyć bootowalny Ubuntu USB. Rufus jest popularnym narzędziem do tworzenia bootowalnych dysków USB, i można go znaleźć w wielu systemach Windows. Program jest prosty w użyciu i stworzy bootowalny dysk USB w krótkim czasie. Posiada również opcję tworzenia pliku persistence, który pozwala na ponowne uruchomienie komputera z dysku USB.

Tworzenie bootowalnego USB jest najprostszym sposobem, aby wypróbować Ubuntu bez pełnej instalacji. Pozwoli to również podzielić się nim z przyjaciółmi i rodziną, i jest to świetny sposób, aby wypróbować nowe wersje systemu operacyjnego bez konieczności czekania na napęd DVD, aby pojawić się ponownie. Istnieje również poręczne małe narzędzie o nazwie Dysk Dysku, które może pokazać, jakie urządzenia są podłączone do komputera. Warto również użyć polecenia dd, aby zobaczyć, z jakim rodzajem dysku pracujesz.

Powinieneś także spróbować użyć aplikacji o nazwie Etcher, aby utworzyć bootowalny Ubuntu USB. Etcher jest darmowy, open source i obsługuje zarówno Windows, jak i macOS. Kiedy go otworzysz, zobaczysz kreatora, który poprowadzi cię przez proces. Kiedy kreator jest zakończony, będziesz miał bootowalny Ubuntu USB.

Inną opcją jest użycie GParted do stworzenia bootowalnego USB. GParted to darmowe narzędzie, które pozwala na formatowanie i partycjonowanie dysku USB. Możesz go następnie użyć do stworzenia bootowalnego dysku USB, jak również do aktualizacji systemu operacyjnego, jeśli tak zdecydujesz.

Wreszcie, zawsze można użyć narzędzia Startup Disk Creator, który pochodzi z Ubuntu do tworzenia bootowalnego USB. Ten mały program powie Ci, jaki rodzaj obrazu dysku pracujesz z, rozmiar pliku, a wersja pliku. Następnie można wybrać, aby utworzyć obraz dysku lub po prostu zapisać plik na dysku USB. Narzędzie poinformuje Cię również, czy zapisujesz prawidłowy plik na dysku, a także zapyta, czy chcesz przerwać proces.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane