Jak zrobić świąteczny bigos z grzybami

Jak zrobić świąteczny bigos z grzybami

Wśród potraw tradycyjnie spożywanych podczas Świąt Bożego Narodzenia, bigos jest najbardziej popularny. Jest to obfite danie, przyrządzane z różnych mięs i kiszonej kapusty. Potrawa ta tradycyjnie podawana jest z chlebem. Jednak jest również bardzo popularny jako danie potulne. Najlepszy czas na przyrządzenie bigosu to jesień lub zima. Można go przechowywać w lodówce przez kilka dni. Jeszcze lepszy jest następnego dnia. Można zrobić bigos w wolnowarze lub w crockpot.

Aby zrobić bigos, najpierw namocz suszone grzyby w wodzie. Możesz je kupić w polskim sklepie lub użyć suszonych grzybów prawdziwków. Jeśli nie masz grzybów suszonych, możesz użyć różnych grzybów dzikich lub mieszanki grzybów suszonych i świeżych. Należy dokładnie umyć grzyby i przed gotowaniem namoczyć je w wodzie przez około cztery godziny.

Następnie smaż cebulę z olejem roślinnym przez cztery minuty w średniej temperaturze. Następnie dodaj czosnek i kontynuuj gotowanie przez kolejne cztery minuty. Następnie dodaj grzyby i gotuj przez pół godziny. Możesz również dodać czerwone wino lub piwo, w zależności od smaku. Na koniec dodaj przyprawy i gotuj przez kolejne kilka minut.

Po tym jak gulasz będzie się gotował przez dwie godziny, dodaj mięso. Jeśli robisz wegetariańską wersję dania, możesz dodać również wędzone tofu lub wegańską kiełbasę. Możesz również dodać suszone śliwki dla słodkości. Po ugotowaniu mięsa możesz dodać przyprawy i kiszoną kapustę. Można też dodać białą kapustę, aby złagodzić smak bigosu.

Mięso można przyrządzić z różnych gatunków mięsa, takich jak wołowina, wieprzowina, dziczyzna lub nawet z kombinacji mięs. Można również uczynić bigos wegetariańskim, zastępując mięso wędzonym tofu lub wegańską kiełbasą. Dla dodania pikanterii można dodać do gulaszu kilka jagód jałowca.

Przyprawy używane w bigosie są bardzo ważne. Aby bigos był autentyczny, nie należy dodawać soli. Danie ma mieć również grubą, brązową podstawę. Powinno mieć także co najmniej dwa zielone jabłka i poszatkowaną szynkę. Należy również dodać odrobinę czarnego pieprzu i majeranku. Jeśli przygotowujesz danie dla wegetarian, możesz dodać także gotowaną marchewkę lub wędzone tofu.

Gulasz można również gotować przez kilka dni. W tym czasie możesz dodać inne warzywa i przyprawy. Najlepiej gotować gulasz w czwartek lub piątek. Resztki można zamrozić, następnego dnia będą smakować lepiej. Gulasz można również podawać z chlebem i tłuczonymi ziemniakami.

Tradycyjnie bigos podaje się z kwaśną śmietaną i obfitym chlebem. Można go jednak podawać również z gulaszem wieprzowym, kotletami wieprzowymi lub tłuczonymi ziemniakami. Gulasz można podać w wigilię lub w zapusty.

Jeśli szukasz obfitego, smacznego i zdrowego dania, bigos jest dla Ciebie. Jest łatwy do wykonania, a resztki można przechowywać w lodówce przez kilka tygodni.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane