Jak zrobić grzejnik indukcyjny

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z diybusiness.pl

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zrobić grzejnik indukcyjny? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek. Ten prosty grzejnik wykorzystuje indukcję magnetyczną do ogrzewania przedmiotów, takich jak metal. Film pokazuje również, jak zbudować grzejnik indukcyjny. Oto podstawowe kroki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym łatwym do wykonania grzejniku. Ale najpierw omówmy, dlaczego ten grzejnik jest przydatny. Po pierwsze, czym jest grzejnik indukcyjny?

Aby zrobić grzejnik indukcyjny, będziesz potrzebował źródła zasilania. W tym przypadku będziesz potrzebował irfp260n MOSFET (lub podobnego) dla swojej cewki. Następnie będziesz musiał wykonać cewkę indukcyjną, która jest miedzianą rurką nawiniętą wokół rdzenia magnetycznego. Cewka będzie następnie podgrzewać część, a rozgrzanie gwoździa zajmie około dziesięciu sekund. Kiedy już masz cewkę nawiniętą prawidłowo, będziesz gotowy do podłączenia jej do źródła zasilania.

Jeśli zamierzasz użyć miedzianej rurki, ważne jest, aby pamiętać, że cewki o przekroju kwadratowym mają dwie zalety w stosunku do projektów z okrągłą miedzianą rurką. Są one łatwiejsze do obracania, a płaska powierzchnia bardziej przypomina obrabiany przedmiot. Należy jednak upewnić się, że indukcyjność cewek jest kilka razy mniejsza od indukcyjności przedmiotu. Wreszcie, będziesz musiał zapewnić, że wysokość cewek jest wyśrodkowana z krawędziami obrabianego przedmiotu.

Schemat obwodu grzejnika indukcyjnego będzie zawierał miedzianą cewkę, dwa kondensatory i regulowane zasilanie 15V/20A DC. Jednak diody szybkiego odzyskiwania są trudne do znalezienia w niektórych obszarach. Dlatego możesz je zastąpić tranzystorami BC547, które spełniają tę samą funkcję i są odpowiednie dla częstotliwości 1Mhz. Jeśli chcesz zrobić swój własny grzejnik indukcyjny, oto przewodnik:

Aby zbudować swój własny grzejnik indukcyjny, możesz wykonać kilka prostych kroków. Po pierwsze, potrzebujesz specjalnej miedzianej rury (cewki indukcyjnej) i zasilacza indukcyjnego. Następnie należy umieścić metalową część w cewce lub w jej pobliżu. Zmienne pole magnetyczne wytwarza tarcie w metalu, co z kolei powoduje jego nagrzewanie. Oczywiście, im mniejsza odległość między cewką a obrabianym przedmiotem, tym większa efektywność systemu ogrzewania indukcyjnego.

Kolejnym krokiem jest zbudowanie cewek. Potrzebne będą dwa lub trzy kawałki drutu. Długości są takie same, ale odległość między nimi musi być co najmniej 1,5 razy większa od średnicy cewki. Ciepło wytwarzane przez te cewki będzie zależało od rodzaju metalu, którego używasz. Możesz także wybrać źródło zasilania i częstotliwość. Alternatywnie, można po prostu użyć prądu elektrycznego. Istnieje wiele innych korzyści z ogrzewania indukcyjnego.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane