Jak zrobić fasolkę na zimę

Jak zrobić fasolkę na zimę

Niezależnie od tego, czy uprawiasz je, by jeść na świeżo, czy suszysz, fasola jest smacznym i niedrogim dodatkiem do Twojej diety. Jest również dobrym źródłem błonnika i białka, co pomaga zachować zdrowie przez całą zimę. W zależności od klimatu, może być nawet możliwe uprawianie fasoli na winorośli, praktyka znana jako “trellising”.

Uprawa fasoli daje wiele radości. Są niedrogie w zakupie, stosunkowo łatwe w uprawie i występują w różnych kolorach i kształtach. Wiele z nich występuje również w formie puszkowanej, co ułatwia przechowywanie ich w lodówce lub szafce. Jeśli mieszkasz w klimacie, który pozwala na uprawę fasoli na winorośli, możesz usiąść pod winoroślą w zimowym słońcu i cieszyć się miłą, gorącą miską świeżej zielonej fasoli na kolację.

Najłatwiejszym sposobem uprawy fasoli jest posadzenie jej w dużym pojemniku z doskonałym drenażem. Dzięki temu gleba nie będzie rozmokła i zapchana wodą. Większy pojemnik pozwala również na wsparcie większego wzrostu. Możesz również dodać żwir do doniczki, aby zapobiec zbijaniu się gleby w otworach drenażowych.

Używanie odpowiednich narzędzi jest ważne. Właściwe narzędzia to motyka ręczna, nożyce ogrodowe, grabie i motyka. Ręczna motyka ułatwi rozbicie twardszych strąków fasoli, natomiast grabie pozwolą zebrać mniejsze nasiona. Jeśli mieszkasz w chłodnym klimacie, być może będziesz musiał nawet łuskać fasolę. Należy również upewnić się, że donica, której używasz do uprawy fasoli ma otwory.

Jeśli masz szczęście, możesz nawet dostać do suszenia fasoli na winorośli, lub przynajmniej nasion. W odpowiednim klimacie, możesz być w stanie zebrać strąki, gdy są w szczytowym momencie, i zamrozić je, aby zjeść w zimie. Nasiona fasoli powinny być w stanie wyschnąć w ciągu około tygodnia, ale będziesz chciał poczekać co najmniej tydzień przed ich przechowywaniem.

Aby uzyskać jak najwięcej ze swoich przedsięwzięć związanych z uprawą fasoli, musisz upewnić się, że masz dobry zapas świeżych, organicznych nasion. Możesz je kupić w lokalnym sklepie ogrodniczym lub na targu rolniczym. Upewnij się, że kupujesz nasiona o otwartym zapyleniu, ponieważ są one bardziej prawdopodobne, że dadzą dobre plony.

Najlepszym sposobem na uprawę fasoli na zimę jest posadzenie jej w jasnym oknie. Powinieneś upewnić się, że dostaje co najmniej osiem godzin światła słonecznego dziennie. Będziesz także chciał dodać miesięczną dawkę nawozu, aby utrzymać zdrową glebę. To pomaga utrzymać rośliny fasoli silne i odżywione.

Będziesz także chciał się upewnić, że garnek, w którym uprawiasz fasolę ma dobre otwory drenażowe. Gleba wokół rośliny musi być lekko chłodna, ale nie tak zimna, aby korzenie zamarzły.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane