Kiedy prowadzisz prezentację, masz tylko kilka sekund, aby zainteresować swoją publiczność. Nie rób ze swojego slajdu otwierającego samodeprecjonującej prezentacji. I nie umieszczaj żadnych symbolicznych slajdów. Zamiast tego, przejdź od razu do treści. Powinieneś również unikać prezentowania pokazu slajdów z nieciekawą lub nudną treścią. Zamiast tego przedstaw kilka kluczowych punktów, które zaangażują publiczność. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć interesującą prezentację.
– Zachowaj prosty, niezagracony i spójny układ. Zamiast polegać na wymyślnych animacjach, wybierz projekt, który uzupełni Twoją prezentację i przekaz. Należy również unikać zbyt dużej ilości tekstu – ogranicz go do około dziesięciu słów. Unikaj zbyt skomplikowanych slajdów, zawierających zbyt wiele pomysłów na jednym slajdzie. Zamiast tego staraj się umieszczać obrazy, które mogą przyciągnąć uwagę słuchaczy. Czysty, dobrze zorganizowany układ pomoże twoim słuchaczom zwizualizować to, czego mają się nauczyć.
– Włączaj członków publiczności do swojej prezentacji. Zamiast prezentować swoje treści bezpośrednio publiczności, spróbuj zaangażować ich w grę lub polowanie na padlinożerców w celu znalezienia ukrytych materiałów. Tego typu aktywności zapewnią Twojej publiczności rozrywkę na dłużej. Tak więc, następnym razem, gdy będziesz prowadził prezentację, pamiętaj o tych pomysłach i miej je na uwadze. Będziesz zaskoczony tym, jak bardzo publiczność doceni twoją pracę!
– Wykorzystaj storytelling. Historie od dawna są skutecznym sposobem na angażowanie i przekonywanie. Według badań Uniwersytetu Princeton, fale mózgowe opowiadacza przypominają fale mózgowe słuchaczy. Przekształcając swoje główne punkty w opowieść, możesz utrzymać zainteresowanie i zachwyt swoich odbiorców. A udowodniono, że publiczność lepiej reaguje na opowieści niż na suche fakty i liczby. W ten sposób zainspirujesz do działania.
– Wykorzystaj humor. Humorystyczne historie przełamują bariery. Sprawiają też, że jesteś bardziej przystępny i zapadający w pamięć. Co więcej, zabawna historia pozostawi publiczność roześmianą. Ludzie są zaskakująco hojni w śmiechu. Pamiętaj tylko: jeśli twoja publiczność dostanie powiew desperacji, ten zapach zabije humorystyczny klimat. W ten sposób będziesz miał bardziej zapadającą w pamięć prezentację. Ale nie przesadzaj: używaj humoru oszczędnie.
– Używaj PowerPointa efektywnie. Chociaż PowerPoint jest obecnie popularnym narzędziem do dzielenia się informacjami, nie powinien być główną częścią Twojej prezentacji. Jeśli slajdy nie będą zawierały jasnego przekazu, nie zaangażują słuchaczy. Unikaj dodawania zbyt wielu wizualizacji i tekstu do slajdów. Nie używaj ich jako swojego leave-behind. Zamiast tego, traktuj je jako dodatki do głównego punktu. Pamiętaj, aby zostawić białą przestrzeń i zachować prostotę danych.
Podobne tematy