NDT czyli Badania Nieniszczące

NDT czyli Badania Nieniszczące

Badania nieniszczące, inaczej badania NDT – Non Destructive Testing są popularnymi technikami, wykorzystywanymi do wykrywania wszelkich wad, niedoskonałości oraz określania stanu badanego przedmiotu, bez jego uszkadzania lub negatywnej ingerencji w jego strukturze. Badania NDT są najczęściej stosowane w przemyśle do analizy metali i ich połączeń oraz konstrukcji stalowych, głównie przy badaniu złączy spawanych, lutowanych odlewów, odkówek, ale także laminatów, materiałów polimerowych, elementów betonowych, oraz części elektronicznych. Najwięcej korzyści czerpią z nich przede wszystkim: energetyka, przemysł petrochemiczny oraz przemysł stoczniowy.

Jednak to nie jedyny zakres zastosowania badań nieniszczących. Non Destructive Testing świetnie odnajduje się podczas bieżącej diagnostyki i monitoringu instalacji, co pozwala na szybkie i nieinwazyjne określenie ich stanu technicznego. Dzięki tak szerokiemu spektrum wykorzystania badań NDT można w krótkim czasie znaleźć wszelkie wady i niedoskonałości w badanym obiekcie, określić miejsca, które wymagają naprawy, podjąć odpowiednie działania w odpowiednim czasie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych awarii.

Rodzaje metod badań nieniszczących

Obiektów, które wymagają analizy oraz dokładnego badania może być naprawdę wiele. Właśnie z tego względu gama dostępnych i wykorzystywanych technik Non Destructive Testing jest bardzo szeroka. W zależności od badanego przedmiotu i materiału, z jakiego jest wykonany, można dobrać odpowiednią metodę i zastosować konkretny sposób działania badaniami NDT. Wśród najpopularniejszych technik wymienia się:

  • Badania radiograficzne RT, a wśród nich: analogowe oraz cyfrowe,
  • Badania ultradźwiękowe UT, a wśród nich znaleźć można zaawansowane techniki, takie jak: UT-PA oraz TOFD,
  • Badania penetracyjne PT.

Oprócz wyżej wymienionych badań, do innych stosowanych badań z zakresu Non Destructive Testing zalicza się: badania szczelności, badania trwałości, badania grubości, badania wizualne, badania prądami wirowymi, czy badania identyfikacji materiału.

Jakie jest zastosowania badań nieniszczących?

Zastosowań Non Destructive Testing może być naprawdę wiele, co zależy przede wszystkim od badanego obiektu oraz dobranej do tego metody badań. Niektóre z wymienionych wyżej przykładów technik są klasycznym rodzajem analizy, stosowanej najczęściej na różnych metalach i złączach spawanych. Natomiast nowoczesne metody, takie jak radiografia cyfrowa wykorzystywać można do znacznie obszerniejszego zakresu badań, jak na przykład mapowanie korozji na różnego typu instalacjach, skłonnych do tego zjawiska. Ogromną zaletą radiografii, ale też innych badań nieniszczących jest  to, że podczas analizy badanego obiektu lub instalacji nie ma potrzeby demontażu, niszczenia lub żadnej innej ingerencji w strukturę, co czyni je technikami bezinwazyjnymi.

Szeroka oferta badań nieniszczących

Laboratorium badań nieniszczących Navitest zajmuje się przeprowadzaniem profesjonalnych inspekcji oraz nadzorów przy użyciu nieniszczących badań materiałów. W zakres Non Destructive Testing oferowanych przez firmę wchodzą: analiza konstrukcji spawanych, odkuwek, odlewów i wyrobów hutniczych; pomiar twardości, grubości, szczelności, zawartości ferrytu oraz składu chemicznego, a także inne metody i techniki mniej lub bardziej zaawansowane, których celem jest nieinwazyjne badanie obiektów. Navitest zajmuje się badaniami przeprowadzanymi na zlecenie przemysłu stoczniowego, energetycznego, transportowego, chemicznego, petrochemicznego, spożywczego, a także zajmującego się wydobyciem.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane